LATAR BELAKANG SEKOLAH

SEJARAH SEKOLAH

Sekolah ini mula ditubuhkan pada 01.05.1985 oleh Tan Sri Dato’ Dr. Wan Muhd Zahid bin Mohd Nordin iaitu Pengarah Pendidikan Kelantan ketika itu.

Sehingga tahun 1991 sekolah ini dikenali dengan nama Sekolah Menengah Jalan Bayam.  Mulai tahun 1992, nama sekolah ini ditukar kepada Sekolah Menengah Kebangsaan Dato’ Ahmad Maher.
Dato' Ahmad Maher

Nama Dato’ Ahmad Maher yang dipilih merupakan seorang ulama’ tersohor di negeri Kelantan.  Beliau pernah menjawat jawatan Mufti Negeri Kelantan.  Nama sebenar beliau ialah Ahmad bin Ismail dan beliau juga digelar sebagai Tok Kemuning.  Beliau merupakan pakar dalam pelbagai ilmu termasuklah ilmu mantik, falsafah, balaghah, nahu dan Kesusasteraan Arab.

Sekolah ini mula menjadi Sekolah Kawalan Jabatan Pendidikan Negeri Kelantan pada tahun 1992.   Sejak itu pengambilan pelajar ke sekolah ini telah dipilih.
Asrama SMK Dato’ Ahmad Maher mula beroperasi pada 06.08.1989 dengan jumlah penghuni ketika itu 566 orang.

Pada tahun 1996 sekolah ini telah dipilih sebagai salah sebuah sekolah daripada 14 buah sekolah di seluruh Malaysia untuk projek Pusat Sumber Elektronik (PSE) atau dikenali juga dengan projek ‘Rangkaian Munsyi’ anjuran bersama Jabatan Telekom Malaysia dan Kementerian Pendidikan Malaysia.

Sekolah ini telah dinaik taraf menjadi Sekolah Menengah Gred A mulai 1 Februari  1998.

Pada tahun 1999 SMK Dato’ Ahmad Maher telah dipilih sebagai salah sebuah sekolah daripada 90 buah sekolah di seluruh negara untuk menjalani program Sekolah Rintis Bestari.

Mulai 2002, SMK Dato’ Ahmad Maher telah menawarkan pengajian pada peringkat 6 Bawah Aliran Kemanusiaan dan seterusnya Peperiksaan Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia akan diambil oleh pelajar-pelajar sekolah ini bermula tahun 2003.





PENGETUA YANG PERNAH BERKHIDMAT DI SMK DATO' AHMAD MAHER

BIL
NAMA
TEMPOH PERKHIDMATAN
1.
Tn. Hj. Razali Bin Mohamad
01.05.1985 - 11.04.1993
2.
Tn. Hj. Mohd Din Bin Ismail
16.04.1993 - 16.08.1993
3.
Tn. Hj. Ahmad Bin Mustapha
01.09.1993 - 15.01.1994
4.
Tn. Hj. Razali Bin Mohamad
16.01.1994 - 15.01.1998
5.
En. Wan Hamzah Bin Wan Daud
02.02.1998 - 15.01.1999
6.
Tn. Hj. Mohamed Bin Awang
16.07.1999 - 31.03.2003
7.
Tn. Hj. Mohamad @ Shamshuddin Bin Awang
19.08.2003 - 29.06.2005
8.
Tn. Hj Mansor Bin Abdullah
01.07.2005 - 31.03.2006
9.
Pn. Hjh. Wan Shamsiah Bt Yahya
01.04.2006 - 18.07.2007
10.
Tn. Hj. Wan Mansor Bin Wan Mahmood
19.07.2007 - 08.12.2010
11.
Pn. Hjh. Che Ragayah Bt Muhamad
01.03.2011 - 31.07.2014
12.
Tn. Hj. Mohd Fauzi Bin Mamat
14.08.2014 – 22.05.2016
13.
En. Mohd Zamri bin Abdul Aziz
16.06.2016 – sekarang


























LAGU SEKOLAH


1 comment: